Rastrska grafika: Poletni dan
Poletni dan by julka is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Za to nalogo sem se prvič srečala z digitalnim ustvarjanjem, zato sem si želela izbrati enostaven in meni ljub motiv. Že večkrat sem si želela ustvariti nekaj podobnega, zato se mi je zdela to odlična priložnost, da na malce bolj stiliziran način narišem pokrajino na poletni dan.
POTEK DELA
Ustvarjala sem v programu Krita, na računalniku s pomočjo miške. Za vsako polje, ki predstavlja različno oddaljene površine narave sem ustvarila novo plast, da sem lažje risala popravljala ter jih urejala. Za risanje sem večinoma uporabljala čopiče Basic -1, Airbrush Soft za senčenje, Dry Bristles in temu podobne za teksturiranje ter nekatere druge s katerimi sem dosegla na primer učinek rož.
Začela sem s skico, da sem si označila in razdelila polja, ki so ločena glede na razdaljo ter jim določila osnovne barve in na splošno določila kompozicijo elementov. Skico sem na koncu skrila, vendar mi je bila v pomoč tekom procesa ustvarjanja, da sem lahko posamezne dele pravilno razdelila in v sliko postavila manjše elemente.
Skica Poletni dan by julka is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Nato sem začela z delom od spodaj navzdol in ustvarjala nove plasti za vsak naslednji element (nebo, gore, hribi…). Najprej sem določila osnovno barvo ozadja, potem pa s čopičem Airbrush Soft ustvarjala mehkejše prehode, svetlobo sonca ter oblake za nebo. Pri gorah sem z istim čopičem nakazala še senco in svetobo.
Poletni dan – nebo in gore by julka is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Ko sem ustvarjala hribe sem uporabila več različnih čopičev, kot so Dry Bristles, s katerimi sem ustvarila teksturo, da hribi niso izgledali tako ploskoviti in nerealni. Pri gozdičku sem nekatere smreke naredila svetlejše in nekatere temnejše, da dajejo občutek globine.
Poletni dan – hribi in gozd by julka is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Travnik okoli hiše sem teksturirala na podoben način kot hribe v ozadju, travo, ki pa je malo bližje pa sem že bolj definirala in jo narisala v večbarvnih črticah.
Poletni dan – travnik by julka is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Pri travi, ki je najbolj v ospredju sem prav tako narisala črtice v več različicah zelene, uporabila pa sem tudi čopič Shapes Rounded, s katerim sem naredila večbrarvne oblike, ki predstavljajo rože. Narisala sem tudi ograjo, ki sem ji dodala teksturo lesa, da izgleda bolj naravno.
Poletni dan – rože by julka is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Nazadnje sem se lotila hiše na travniku, ki sem jo tudi senčila in z nekaj potezami Airbrush Soft dodala nekaj nepopolnosti in jo tako malce postarala. Levo od hiše sem na pašo spustila ovčke, ki so zelo poenostavljene, saj so bolj v ozadju. Vsem sem narisala tudi sence na travnik.
Poletni dan – hiša in ovce by julka is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Na koncu sem zakrila še plast skice in po nekaj zadnjih popravkih je bila moja prva digitalna umetnina končana. Z njo sem zelo zadovoljna, kljub temu, da bi se dalo še mnogo popraviti in izboljšati.
Moj motiv se mi je zdel odličen za rastrsko digitalno grafiko, saj sem s potezami in različnimi vrstami čopičev lahko posnemala naravo in dodajala veliko detajlov, ki sliko naredijo še bolj živo.
REFLEKSIJA
Do sedaj še nikoli nisem ustvarjala digitalno, zato sem se naloge iskreno kar malo bala. Vendar sem ugotovila, da vse skupaj niti ni tako zahtevno, zato sem v procesu kar uživala. Naučila sem se veliko novega, pravzaprav skoraj vse mi je bilo novo – od izbiranja barv in čopičev, ki bodo primerni za učinek, ki si ga želim doseči, do razumevanja in uporabljanja Krite v splošnem in razlike, ki jo prinese digitalno risanje za razliko od navadnega.
Če bi imela več časa, bi najbrž šla popravljat kakšne napake za nazaj, ampak se mi v splošnem zdi da mi je slika kar dobro uspela, razen teh nekaj podrobnosti.
Največ časa sem posvetila temu, da sem poskusila z enostavnimi potrezami prikazati realno sliko, tako da sem raziskovala različne čopiče in barve.
Delo se mi zdi uspešno opravljeno, saj sem upoštevala vsa navodila, še posebaj pa sem ponosna nase, saj sem prvič ustvarjala digitalno in ustvarila tudi meni všečno delo.
V zadnjem času se pojavljajo vedno večje potrebe po digitalnih delih, od grafičnega dizajna, do digitalnih ilustracij, predvsem, če je potrebno veliko število kopij, saj se jih z lahkoto kopira, če je original digitalen. Zato se mi zdi, da mi bo pridobljeno znanje prišlo še kako prav na poklicni in študijski poti, morda na začetku za kakšne manjše naloge, ki se jih bom sedaj lažje lotila, kasneje pa morda tudi pri kakšnem večjem projektu.
Pri projektu mi je bilo najljubše, da smo lahko šli počasi in se najprej naučili osnov in spoznali program ter da smo tudi sami imeli dovolj časa, da smo se lahko posvetili ustvarjanju. Super se mi zdi, da smo uporabljali Krito, ki je brezplačna in vsem dostopna. Najmanj ljubo mi je bilo to, da smo ustvarjali digitalno, saj kot rečeno tega nisem še nikoli počela in sem mislila, da bom zato v zaostanku.
Projektna naloga se mi zdi odlično in primerno zastavljena, saj je prilagojena za vse, od tistih ki so že veliko ustvarjali digitalno, do tistih, ki tega niso počeli še nikoli. Naloga se mi zdi ravno prav zahtevna, da te izzove, vendar je hkrati še vedno izvedljiva. Predvsem se mi zdi zelo dobro, da smo si lahko sami izbrali motive, saj smo tako lahko ustvarjali tisto, kar nam je blizu in nekaj kar je primerno za naše predhodno znanje.