Rastrska grafika: Občudovanje svetlobe

Za izdelavo te rastrske slike sem uporabila program krita, ki ga sem ga uporabljala že nekaj let. Amatersko sem se programa in njegovih funkcij učila sama, po seminarju in razlagi funkcij v kriti pri IKT-ju, pa sem svoje znanje še nadgradila. Pomagalo je tudi dejstvo, da sem na seminarju prvič slišala tudi slovenske izraze za orodja in funkcije.

Idejo za rastrsko risbo sem dobila hitro in se najprej lotila izdelave grobe skice, da bi hitro razbrala kako bosta izgledala kompozicija in vir svetlobe.

Občudovanje svetlobe skica by Taščica is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Nato pa sem se lotila prave skice, ki je bila podlaga za končni izdelek in tudi stalno prisotna na eni od plasti v mojem delu. Tekom ustvarjanja sem osnovno skico stalno premikala pod ali nad ostale obstoječe plasti in s tem preverjala, če moja izvedba ostaja zvesta ideji. Skico sem ustvarila z orodjem, ki proizvaja imitacijo voščenke (Chalk Details, obkrožen z rumeno). To orodje sem kasneje uporabila za večino moje risbe. Da bi izrisala natančen vitraž pa sem si pomagala z referenčno fotografijo.

OS_postopek_1 by Taščica is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Da sem pospešila postopek risanja vitraža, sem si pomagala z orodjem za zrcaljenje preko osi in s tem dobila lep, simetričen okvir okna. Dodala sem tudi osnovni ton ozadja in nekaj detajlov na steni.

OS_postopek_2 by Taščica is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Polja v vitražu sem zapolnila z večinoma svetlimi in nasičenimi barvami iz izbirnika barv.

OS_postopek_3 by Taščica is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Dodala sem tudi poenostavljena stebra. Za izdelavo le-teh sem si pomagala z orodjem za označevanje polja, ki omogoči, da rišeš zgolj znotraj zbranega polja. Za mehke prehode senc pa sem uporabila Airbrush Soft.

OS_postopek_4 by Taščica is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Dorisala sem še drugi pomemben center pozornosti, figuro. Do končne izvedbe sem jo še kar nekajkrat spreminjala. Da bi figura delovala kot del prostora sem dodajala še več plasti svetlob in senc.

OS_postopek_5 by Taščica is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Da bi bila sama scena še malo bolj zanimiva in mistična sem dorisala še svečnik (z enakim postopkom kot okno) in dodala teksturni učinek Texture Splat.

OS_postopek_6 by Taščica is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Ker se mi je zdela risba na tej točki presvetla sem ji dodala še temno, vrhnjo plast, ki sem jo z uporabo mehke radirke odstranila le na delih, ki sem jih želela osvetliti. S tem sem tudi zaključila z delom na tej ilustraciji.

OS_postopek_7 by Taščica is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Navdih za risbo je bila bolj kot ne združitev stvari, ki se mi zdijo lepe. Barvna svetloba vitražev me vedno fascinira, hkrati pa sem zaljubljena v čudovite, dolge ženske obleke od srednjega veka pa vse do baroka. Med delom mi je žena na sliki sicer kar nekaj časa delovala preveč prestrašeno, a sem njen izraz kasneje spremenila. Moj namen je bil bolj ujeti trenutek občudovanja svetlobe, tudi ko se ti kam mudi.

Občudovanje svetlobe by Taščica is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Za izvedbo te ideje je bila res najbolj primerna rastrska grafika, saj omogoča veliko nežnih prehodov in tekstur, ki lepo imitirajo svetlobo, ki sem jo želela doseči. Funkcija risbe je tudi bolj ilustrativna in ni namenjena logotipu, zatorej ne potrebuje izvedbe v vektorski grafiki.

Refleksija projektnega dela

  • Kaj sem se novega naučil/a v tem projektu?
    • Podrobneje sem se seznanila z orodji in funkcijami v rastrskih urejevalnikih in se zanje tudi naučila slovenske izraze.
  • Če bi imel/a več časa, bi dodal/a, spremenil/a, izboljšal/a …
    • Spremenila bi kompozicijo motiva. Okno in steno bi postavila bolj v prostor in ženo bi narisala obrnjeno s telesom proti oknu, tako da bi jo gledalec gledal v hrbet. Tako bi bila moja ideja občudovanja svetlobe verjetno bolj jasna in prostor bi bil bolje nakazan.
  • Kateremu delu sem posvetil/a največ časa in zakaj?
    • Risanju figure in urejanju svetlobe s katero kar nekaj časa nisem bila zadovoljna in sem jo uspešno prikazala šele na večih plasteh.
  • Kako ocenjujem svoje delo glede na dan kriterij ocenjevanja?
    • menim, da sem delo dobro opravila in zadostila kriterijem za rastrsko sliko. Motivno bi jo še izboljšala, izvedba pa mislim da je sledila navodilom in dokazala da razumem in znam uporabljati rastrski program.
  • Kje in kako bom lahko pridobljeno znanje uporabil/a tekom študija in na svoji poklicni poti?ž
    • Tekom študija se bo gotovo zopet pojavila potreba po digitalnem ustvarjanju, poklicno pa sem si želela postati ilustratorka, tako da bo krita verjetno moja zvesta spremljevalka še kar nekaj let. Nenazadnje sem s pomočjo krite že uspešno ilustrirala nekaj otroških knjig.
  • Kaj mi je bilo pri projektu najljubše in kaj najmanj?
    • Najljubše mi je bilo ustvarjanje, najmanj pa sem navdušena nad pisanjem postopka, ki ga je lažje razložiti in razumeti v živo ali prek videoposnetka, za izvedbo katerega še nimam dovolj znanja in tudi časa.
  • Kaj bi spremenil/-a v definiciji projektne naloge, da bi bil boljši?
    • Kot ustvarjalka sem s to nalogo res zadovoljna, všeč mi je tudi, da smo si temo lahko izbrali sami. Razumem tudi potrebo po napisanem postopku izvedbe in tega dela ne bi spremenila, tudi če mi ni posebej ljub.
(Skupno 59 obiskov, današnjih obiskov 1)

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Orodna vrstica za dostopnost