НОСИЈА – Vektorska grafika
НОСИЈА by Julija Trajanovska is marked with CC0 1.0
Za temo risbe sem izbrala nošnjo, ker se mi zdi primerna izbira za vektorsko grafiko. Sestavljena je iz številnih različnih oblik in barv, ki jih je mogoče enostavno spreminjati, ne da bi to vplivalo na kakovost risbe, kar pri rastrski grafiki ni bilo tako preprosto. To dokazuje, da je s to izbiro risbe mogoče preprosto uporabiti za tiskanje majhnega logotipa ali velikega plakata, ne da bi pri tem ogrozili kakovost slike zaradi povečave ali pomanjšanja. Prav to je značilnost vektorske grafike.

Proces 1 by Julija Trajanovska is marked with CC0 1.0
Za risanje sem uporabil aplikacijo Inkscape. Najprej sem narisala osnovne oblike, večinoma z orodjem Pero ki omogoča risanje poti iz sestavljenih krivulj. Potem sem oblike pobarvala v poljubno barvo. Z orodjem Elipsa/lok sem risala kroge in elipse, ki so dajale vtis nakita, ki ga nosi, ter z različnimi toni sive ustvarila globino.

Proces 2 by Julija Trajanovska is marked with CC0 1.0

Proces 3 by Julija Trajanovska is marked with CC0 1.0
Najprej sem z omenjenimi pripomočki narisala osnovo obleke in kasneje nanjo narisala vse detajle.
Naredila sem dekoracijo s hordami Elipsa/lok in Zvezda/mnogokotnik. Z orodjem Izbirnik sem izbrala željene oblike in nato uporabila možnost Združi, ki omogoča združevanje več izbranih poti. Postanejo en element, ki ga lahko manipuliram kot celoto in sem jih kopirala in postavila v vrstni red.

Proces 4 by Julija Trajanovska is marked with CC0 1.0
Da bi dobila bolj zaobljeno obliko, ki bi izgledala kot pero, sem uporabila orodje Vozlišče. S tem sem lahko manipulirala z vozlišči ter z ročicami, ki nadzorujejo ukrivljenost poti. Z spreminjanjem barv in postavitev oblike sem dobila globino in volumen.
REFLEKSIJA
Ta semester sem se naučila ustvarjati digitalno v drugi aplikaciji. Zdaj vem, kako pravilno uporabljati orodja za črte in kroge ter kako iz njih narediti različne popačene oblike. Naučila sem se, da tukaj plasti niso tako pomembne kot pri rastrski grafiki, ni mi treba nenehno paziti, da ne rišem na napačno plast. Seveda zdaj na praktičen način vem, kakšna je razlika med vektorsko in rastrsko grafiko in kako vsako od njiju pravilno uporabljati. To nalogo sem lažje opravila na računalniku kot prejšnjo, kar pomeni, da sem risanje oblik z orodji lažje nadzorovala z miško.
Če bi imela več časa, bi nošnji zagotovo dodala več detajlov, da bi povečala vizualni učinek svoje risbe, nekaj besedila ali posebnega dizajna, da bo videti kot znamka kuverte. Čeprav sem do sedaj porabila veliko časa za risanje tega dela, bi bila s temi dodatki popoln uspeh. Vsekakor bi uporabila nekaj pripomočkov in opreme, ki je prej nisem imela, da bi pridobila še večjo dinamiko.
Ne morem natančno določiti, za kateri kos dela sem porabila največ časa, ker je bilo za želeni rezultat potrebno potrpljenje in predanost. Morala sem narediti številne podobne oblike, zložene eno nad drugo, da bi ustvaril občutek globine.
Glede na kriterije, ki so bili podani, mislim, da sem vse pokrilа, čeprav sem bilа skozi celoten proces samokritična. Če sodim po znanju, ki sem ga pridobila s to nalogo, menim, da sem se naučila uporabljati osnovna orodja, potrebna za dobro izdelavo vektorske risbe. Zelo sem zadovoljena s končnim rezultatom in presenečena nad tem, koliko smo lahko napredovali pri stvareh, ki se jih do takrat še nismo lotili.
Pridobljeno znanje o vektorski grafiki bom uporabilа za ustvarjanje kreativnih plakatov in nalepk. Za bolj profesionalno uporabo pa bi bilо namenjenо ustvarjanju logotipov, ilustracij in vizitk za moje bodoče malo podjetje. Načrtujem napisati kratko knjigo za otroke in to bo priložnost za uporabo tega znanja. Seveda bi v prihodnje v svojem portfолију naštelа svoje dobre lastnosti, med njimi pa bi bilo tudi delo vektorske grafike.
Najbolj všeč mi je bilo to, da smo lahko izražali svojo ustvarjalnost, ne da bi bili omejeni z motivi. Proces postopnega nastajanja slike me je navdal s pričakovanjem, da vidim končni rezultat. Nekaj, kar mi ni bilo všeč, je bilo to, da sem moralа nenehno spreminjati nekatere barve, ker se niso ujemale tako, kot sem si želela.
Pri tej nalogi ne bi spremenilа ničesar. Navodila so bila podana jasno in konkretno, imeli smo dovolj časa za dokončanje dela. Predavanja, povezana z uporabo vektorske grafične aplikacije, pa so bila podrobno pojasnjena s potrebnimi informacijami.