Vektorska grafika: Grifon

Za izdelavo te vektorske slike sem uporabila program inkscape. Vektorski program sem uporabljala prvič in tekom tega projekta odkrivala razlike med rastrsko in vektorsko grafiko. Program seveda deluje drugače kot rastrski programi, ki sem jih poznala do sedaj, kar je posledično vplivalo tudi na sam proces ustvarjanja in zahtevnost motiva, ki sem si ga izbrala.

Vektorsko grafiko se večinoma uporablja za oblikovanje logotipov in preprostejših podob, ki jih računalnik zna prebrati kot matematične enačbe. Posledično take grafike ne izgubljajo ostrine, ne glede na to, kolikokrat jih povečamo. Motiv za to nalogo je prav zato postala skica, ki sem jo ustvarila pred pol leta in je sicer namenjena poslikavi srednjeveškega ščita. Zaradi svoje vloge je zato bolj enostavna, ne zahteva veliko detajlov ali realistične upodobitve, njeno velikost pa bom tudi spreminjala, da bo primerna za velik format in je posledično primerna za vektorsko grafiko. Skico sem najprej natančneje prerisala v kriti in jo izpopolnila, da mi je bila res všeč. Nato sem jo dodala v inkscape, kot podlago za moje delo.

Grifon_grb_skica by Taščica is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Najprej sem se lotila preprostejše oblike rože v sredini. Za risanje vsega sem uporabljala orodje za risanje krivulji (označeno levo), ki sem mu odstranila obrobo in dodala polnilo. Ker to orodje sprva zariše ostre kote in črte, sem določena vozlišča gladila z orodjem, ki določa, naj bodo izbrana oglišča mehkejša (označeno zgoraj).

Postopek1 by Taščica is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Posameznim listnim cvetovom sem nato dodala nežne prehode oz. prelive.

Postopek2 by Taščica is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Nadaljevala sem z izdelavo telesa in peruti, pri čemer sem izbrane, skrajne točke označila z vozlišči in jih po potrebi mehčala ali ostrila. Obliko pa sem ustvarjala tudi samo s premikanjem krivulj med vozlišči.

Postopek3 by Taščica is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Ponavljajoče detajle, kot so kremplji, sem duplicirala s pomočjo bližnjice Ctrl + D in jih poljubno rotirala.

Postopek4 by Taščica is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Posameznim oblikam sem nato spremenila barvo, izbrano v zavihku polnilo in poteza, za delčke iste barve, pa sem samo kopirala vrednost barve, označene s številko.

Postopek5 by Taščica is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Pod vse izbrane elemente sem postavila še ozadje in mu dodajala detajle in prelive.

Postopek6 by Taščica is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Postopek7 by Taščica is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Vektorsko grafiko sem na koncu še izvozila v png formatu in s tem je bilo moje ustvarjanje zaključeno.

Grifon by Taščica is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Delo ima zame tudi simbolno vrednost. Motiv je namenjen mojemu grbu in ščitu, ki bosta del srednjeveških nastopov, na katerih sodelujem. Prikazana sta grifon, ki v srednjeveških heraldičnih znamenjih simbolizira vladarja neba in zemlje, moč, pogum ter varuha, in iris v sredini, ki simbolizira čistost. Tudi barve v grboslovju nosijo poseben pomen, rdeča med drugim pomeni mučeništvo, plemenitost in žrtvovanje, bela pa predstavlja resnico, nedolžnost in iskrenost.

To delo je mišljeno kot ilustracija, za potrebe heraldičnega znamenja pa bi bila podoba enobarvna, prav tako ozadje, kar se v vektorskih programih zlahka uredi, tako da mi bo ta izdelek koristil tudi izven samega študijskega dela.

Refleksija projektnega dela

  • Kaj sem se novega naučil/a v tem projektu?
    • Naučila sem se uporabljati vektorski program in osnovne zakonitosti ter ukaze za izdelavo vektorske grafike.
  • Če bi imel/a več časa, bi dodal/a, spremenil/a, izboljšal/a …
    • Preoblikovala bi motiv, tako da bi ustrezal potrebam izdelave grba, ki je bolj poenostavljen kot končno delo. Igrala bi se tudi še z obrisi in kako bi delo izgledalo z njimi.
  • Kateremu delu sem posvetil/a največ časa in zakaj?
    • Največ časa sem posvetila izdelavi skice. Čeprav je motiv preprost, je prav v tem čar, da morajo elementi dobro sodelovati med sabo. Preizkusila sem kar nekaj različnih postavitev in večkrat preoblikovala iris in grifonova krila, preden sem bila zadovoljna z motivom.
  • Kako ocenjujem svoje delo glede na dan kriterij ocenjevanja?
    • Menim da sem zadostila kriterijem, naučila sem se uporabljati različna orodja za izdelavo vektorske grafike in sem jih tudi uporabila v končnem delu. Čeprav je bila moja osnovna ideja barvno bolj poenostavljena, sem za potrebe te grafike dodelala barve in ozadje, da celota učinkuje bolj ilustrativno in je tudi bolj zahtevna za izdelavo.
  • Kje in kako bom lahko pridobljeno znanje uporabil/a tekom študija in na svoji poklicni poti?
    • Že nekajkrat sem dobila prošnjo za izdelavo ilustracije v vektorski obliki. Te prošnje sem morala zavrniti, saj še nisem imela ustreznega znanja, sedaj pa bom lahko sprejela tudi takšne ponudbe. Vektorska grafika mi bo v prihodnjih letih verjetno koristila predvsem pri oblikovanju potiskanih majic za različne organizacije, društva ali celo za šolske majice, če bom likovna pedagoginja.
  • Kaj mi je bilo pri projektu najljubše in kaj najmanj?
    • Najljubše mi je bilo ustvarjanje motiva, najbolj pa sem pogrešala način risanja, ki ga poznam iz rastrskih programov. Pri vektorjih je treba razmišljati na drugačen način, z oblikami, potmi in vozlišči.
  • Kaj bi spremenil/-a v definiciji projektne naloge, da bi bil boljši?
    • Z nalogo sem zadovoljna, všeč mi je da je poudarek na ustvarjalnem procesu. Morda bi bilo vseeno zanimivo, če bi naloga zahtevala izdelavo logotipa ali ikone in potem za nadgradnjo učenja, kako s tako obliko ravnati, jo vstaviti v spletne strani, jo pripraviti za tisk na blago itd.
(Skupno 36 obiskov, današnjih obiskov 1)

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Orodna vrstica za dostopnost