anatomsko srce


anatomsko srce by Lanisija is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Pri predmetu IKT je bila tretja projektna naloga namenjena izdelovanju vektorske grafike. Prav to sem izdelala programom inkscape, ki sem ga uporabljala prvič.
Na moji dokončani vektorski grafiki je, kakor že naslov pove, vidno človeško srce. Motiv anatomskega srca mi je blizu, saj me fascinira kako lahko tako majhna mišica proizvaja toliko energije in poganja človeka. To “energijo” sem sprva skušala predstavit v obliki temperaturnih lestvic, vendar me je v kreativnem procesu malo zaneslo in sem le te prikazala malo drugače.
V 2. projektni nalogi smo ustvarjali rastrsko grafiko, pri kateri smo se bolj poigravali s skiciranjem, barvanjem, senčenjem; pri vektorski grafiki pa je bil poudarek bolj na oblikah. (Če to pojasnim z umetniškim jezikom). Razlika med grafikama se pojavi tudi v tem, da vektorska grafika temelji na matematičnih funkcijah zaradi katerih se resolucija pri povečevanju formata ne poslabša. Vektorska grafika je tako uporabna za npr. tiskanje plakatov.
Razložen postopek izdelave:

anatomsko srce by Lanisija is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Vektorsko grafiko sem začela z orodjem svinčnik, s katerim sem v resnici oblikovala skoraj celoten izdelek, saj sem imela precej nenavadne oblike in mi priložene možnosti oblik niso prišle ravno prav. Imela sem rahlo težavo z shranjevanjem začetnih posnetkov zaslona, zato sem prvega naredila naknadno.
Se pravi začela z risanjem zaključene oblike, katero sem nato zapolnila s polnilom- barvo.

anatomsko srce by Lanisija is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Postopno sem začela dodajati oblike, ki naj bi predstavljale temperaturne lestvice in so bile tukaj še narejene v takih barvah. Vse to sem počela z orodjem svinčnik. Hotela sem, da se ohrani neka neskladnost in nesimetrija, zato oblik nisem zgolj kopirala in pomanjšala ampak sem vsako na novo narisala, tudi če mi je to vzelo več časa in mogoče izgledalo “nepravilno”.

anatomsko srce by Lanisija is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Postopoma sem dodajala vedno več teh termičnih oblik, ki so narisane tako, da predstavljajo sestavne dele srca. V tej točki ustvarjanja, se mi je zdela ideja sicer dobra, ampak izvedba malo dolgočasna, zato sem se z vijugami malo začela poigravati.

anatomsko srce by Lanisija is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Zaradi zgoraj omenjenega nezadovoljstva z izvedbo, sem precej spremenila barve, ki sem jih imela do sedaj. In izdelek mi je v trenutku ratal všeč. Temperaturna lestvica je s tem sicer izgubila svoj tipičen videz, je pa po drugi strani slika pridobila na estetskem vidiku, kar mi je bilo bolj pomembno. Treba je poudariti, da sem si vmes tudi veliko pomagala z orodjem vozlišče oz. z preoblikovanjem mojih oblik s pomočjo vozlišč, saj so bile na ta način videti vsaj malo bolj skladne. Ker sem imela ponekod malo nenavadne oblike, sem morala vozlišča tudi dodajati. Prav tako sem mojim narisanim oblikam z orodjem izbirnik prilagajala lego in velikost.
Sprva sem bila mnenja da morajo biti oblike med seboj ostro ločene, v fazi, ko sem vizualno spremenila že obstoječe dele, pa sem opazila, da če določene dele teh oblik malo zasenčim, bojo delovale bolj spojene in bolj izgledale kakor, da so dejansko sestavni del srca. Srce tako deluje bolj monotono, še vedno pa sem po nekaterih delih ohranila ostrino lestvice.

anatomsko srce by Lanisija is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Malo sem se še poigravala z detajli oblik in odtenkov, potem pa sem odprla novo plast in naredila ozadje. Začela sem z risanjem srčnega utripa, saj sem hotela ozadje vsebinsko povezat z glavnim motivom. Srčni utrip sem naredila z orodjem pero, ki riše ravne črte. Kasneje sem ga z vozlišči še malo prilagodila. Povečala sem širino poteze in jo obarvala.

anatomsko srce by Lanisija is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Ozadje sem pobarvala na črno (to je bila moja vizija že od začetka). Stran sem obarvala tako, da sem na tipkovnici kliknila Ctrl + Shift+ D in spremenila barvo strani. Srčni utrip sem precej zabrisala, saj je preveč “padel v oko” in ni bil dobra podlaga. Kopirala sem ga in ga prilepila na spodnjo stran lista, ter ga zrcalila čez obe osi (navpično in vodoravno).
Spremenila sem tudi zunanji oris celotnega srca. Potezi sem povečala širino, ji spremenila barvo in je precej zabrisala. Tako sem dosegla efekt, da se srce malo povzdigne od ozadja.
Na koncu sem dodala še majhne krogce na določenih delih utripa, ki sem jih zabrisala 100% in sedaj izgledajo kot male žareče pikice. (naredila sem jih z orodjem elipsa/ lok).
Refleksija
Veliko več težav kot pri vektorski grafiki sem imela pri izdelavi rastrske grafike. Enostavna razlaga za to je, da sem tokrat že imela nekaj ur izkušen, z risanjem na računalniku, za seboj. Potek izdelave je tokrat potekal veliko hitreje in lažje. Lahko bi rekla, da sem veliko bolj uživala, saj je roka že bolj avtomatsko delovala in tudi sam postopek uporabe programske opreme je tekel bolj gladko. Je pa res, da sem se mogoče naučila imeti še malo bolj mirno roko, saj sem tokrat ustvarjala same zaključene oblike, ki so morale biti zaključeno natančno in je vsak mm vplival na končni videz. Največ časa sem resnično posvetila risanju vseh teh oblik, saj sem jih večino narisala po 3x, da sem bila z njimi zadovoljena. Če bi imela več časa, bi se verjetno še bolj poglobila v srce in dodala še več elementov iz anatomije. Mislim, da sem nalogo naredila zelo v redu. Uporabila sem različna orodja in tehnike, naredila precej dinamičen motiv in uporabila veliko različnih barv. Sama bi svoje delo dobro ocenila, saj mi je všeč kako izgleda, tudi če sem vmes izgubila vizijo in navdušenje nad njim. Najljubši del mi je bilo finalno dodajanje detajlov in olepševanje celotnega motiva saj sem z vsako malo spremembo naredila velik vpliv na končni izdelek. Najmanj pa sem uživala v začetni fazi, ko sem se v programu Inkscape še malo lovila in nisem točno vedela kako naj določene stvari izpeljem. Mislim, da mi bo naučeno znanje prišlo v življenju zelo prav. Ravno danes sem razmišljala, da se verjetno nikoli ne bi sama spuščala v digitalno umetnost, zaradi apriornega mišljenja: “da to ni zame in tega itak ne bi znala; prav tako pa nimam tablice, in je to brez nje nemogoče”.. Predmet IKT mi je omogočil, da sem se spoznala z digitalno umetnostjo, premagala neko tabu področje in jo celo malo vzljubila. Mislim pa, da je poleg osebnih interesov znanje, ki sem ga pridobila zelo koristno tudi na moji službeni poti, kot sem že omenila v prejšnjih projektnih nalogah. Znanje digitalnega ustvarjanja mi lahko pride prav tako v razredu (oblikovanje različnih predstavitev, omogočanje učencem spoznavanja z digitalnim svetom ipd.) kot tudi v drugih poklicih npr. kot grafični oblikovalec ali tetover. Mislim, da je bila naloga dobro in jasno zasnovana zato glede nje nimam nobenih predlogov za izboljšavo. Profesorica se je trudila razložiti nejasnosti in celo podaljšala rok oddaje tako, da nimam pripomb. 🙂