Rastrska grafika: Vilinec v rožah
Odprem program Procreate na tablici in si s svinčnikom narišem skico vilinca, ki je obdan in prepleten z rožami.
Ko končam s skiciranjem, si v plasteh (Layerjih) risbe zmanjšam prosojnost (opacity) in dodam nov Layer.
V drugem layerju narišem obrobo risbe s črnim čopičem, ki posnema nalivno pero.
Potem odstranim layer s skico (odstranim ga tako, da na desni strani samo odkljukam kvadratek), da vidim kako izgleda obrobljena risba in če sem z njo zadovoljna.
Nato se lotim prvega senčenja v novem layerju. Ko s tem končam grem na barvanje. Barvam tudi v drugem layerju in sicer s pomočjo zanke s katero obrobim tisto kar želim pobarvati.
Ko je obrobljen tisti del, ki ga želim pobarvati si izberem barvo v desnem zgornjem kotu in s prstom primem krog ter ga prinesem v obrobljeno obliko in spustim.
V enem layerju pobarvam različne stvari, ki se med sabo ne dotikajo, saj si tako zagotovim možnost spreminjanja barve in dodajanja tekstur, če si to želim kasneje narediti.
Po končanem barvanju začnem z drugo fazo senčenja v novem layerju. Prav tako osvetlim like.
Ko sem zadovoljna z barvami, senčenjem in vsem skupaj začnem dodajati teksture. Dodam jih tako, da kliknem na layer na katerem je oblika, ki jo želim začiniti in jo tako rekoč zaklenem (Alpha Lock).
Izberem si teksturo, ki jo želim dodati in pobarvam.
Ko zaključim z dodajanjem tekstur sliko shranim. Kliknem na ikono z orodjem v levem zgornjem kotu in izberem vrsto datoteke, ki jo potrebujem.
Refleksija: To risbo sem si izbrala za rastrsko grafiko, ker ima ogromno detajlov in sem z izbiro določenih čopičev (brushov) lahko dobilo efekt svinčnika. S to risbo sem se naučila malo potrpljenja, saj sem jo risala zelo dolgo in mi je šla kdaj zares na živce, ker sem jo že želela končati, ampak ko sem jo je bil občutek odličen. Zaradi izredno dolgega procesa in ves čas, ki sem ga vložila v ilustracijo si v resnici ne bi vzela še več časa zanjo. Največ sem porabila najprej za skico, da sem prepletla vse rastline/korenine in nato z obrobo ter senčenjem risbe, saj imajo določene oblike veliko detajlov. Znanje bom uporabljala naprej v ilustriranju v prvem planu zase nato pa bom svoje znanje predala naprej bodisi učencem v šoli ali na kakšnih delavnicah. Ilustracija je nastala v sklopu letošnjega koledarja, ki je zdaj že 4 izpod mojih rok. Vsako leto mi je užitek videti svoj napredek v risanju in kompleksnosti ilustracij, tako da je to definitivno moj najljubši del ustvarjanja ilustracij za koledarje. Projekta ne bi zares spremenila, saj je najlepše, ko si popolnoma svoboden pri ustvarjanju.