Zelenjava
Imam preveč hobijev ali premalo časa? Dan ima pač žal premalo ur v dnevu. V naprej želim opozoriti na količino drznih prepletov besed in izjav, ki včasih nimajo smisla, ampak so smešni, sicer ponavadi samo meni in moji najboljši prijateljici, ampak nič zato :). Kljub vsem hobijev, ki jih imam, svoj čas zdaleč najraje preživljam z njo, saj sva v prostem času še kar vredu, zaveselijo pa naju majhne stvari, predvsem spanje “jz bi rada šla bit nebudna”.
Pa da se na kratko predstavim; živim na 750 m nadmorske višine, kjer imamo vreme takšno, kot meščanom ni več poznano – pozimi 1 m snega s sončnim vremenom in poletje, ki ga čez dan lahko preživiš zunaj. Imam tudi dva kužka, ki sta mi v zelo velik ponos. Sta posvojenčka iz zelo grdega okolja – Španije, kjer je mučenje lovskih psov tradicija in je povsem legalno svojega psa pretepsti do smrti, jih obesiti, žive vržti v vodnjak, zažgati s kislino, povoziti z avti, privezati na tire, … lahko bi naštevala še in še. To vsako leto doživi 100.000 hrtov, podencov in drugih lovskih psov. Veliko srečo imajo tisti kužki, ki sploh pridejo do zavetišča ali pa jih “sredi ničesar” najdejo dobri ljudje in jim pomagajo. Tako se zavetišča polnijo do zadnje luknjice, kužki pa čakajo nov dom v drugih evropskih državah v upanju na boljše življenje. Okej, to je šlo iz 0 na 100 real quick, ampak žal premalo ljudi ve, kaj vse se dogaja v državi, članici EU v 21. st.
Zato je španiščina tudi eden izmed petih jezikov, ki se jih učim, saj želim kot prostovoljka pomagat nedolžnim bitjem. Zdaj pa nazaj na nedepresivne teme :). Ja, učim se 5 jezikov, bi se jih več, če bi moje možganske kapacitete to dopuščale. Najljubša je seveda nizozemščina, meni najlepši jezik na svetu in s kombinacijo kulture in umetnosti je to dežela, kamor nekoč želim oditi. Učim se jo že 4. leto, čepav obsesija s tem traja precej dlje. Seveda tudi rada potujem. Najraje grem s prijateljicami z vlakom v druga evropska mesta, kjer najraje obiščem botanične vrtove, galerije in najrazličnejše muzeje.
V prostem času se veliko ukvarjam z različnimi ročnimi deli, kot so kvačkanje, predvsem amigurumijev, pletenja zapestnic, makramejev, tuftanje, slikanje na svilo, šivanje, bullet journaling, kaligrafija, fotografiranje … od risanja/slikanja pa najraje dealam s pastelnimi barvicami. Rada pa se ukvarjam tudi z rastlinami, nabiram svoje čaje in imam zelenjavni vrt, ker pa zaradi zdravstvenih razlogom nesmem uživati večine zelenjave, skoraj ves pridelek dam babi. Zelo me interesirajo tidi dinozavri, moj najljubši je Nigerzaver, ki je imel okrog 500 zob, izgledal je kot kosilnica, čeprav ni jedel trave (takrat še ni obstajala), lahko pa je občudoval orhideje <3. Zanimam pa se tudi za nuklearno fiziko in poznam prometno signalizacijo v železniškem prometu; čakam datum za kliničnega psihologa za diagnozo ASD 🙂 Rada imam sir.
Velik del mene pa predstavlja tudi glasba. Če le lahko, imam na sebi slušalke. Poslušam sicer tudi druge zvrsti, ampak 99 % časa posvetim metal glasbi. Včasih (zaradi pomanjkanja časa 🙁 zdaj bolj malo) pa igram tudi električno kitaro in električni bas. Najboljši teden mojega življenja sem preživela na metal festivalu – predvsem zaradi ljudi, s katerimi sem bila tam in ljudi, ki sem jih spoznala. Veseli me, da sem lahko del te skupnosti. Pri tej zvrsti mi je najbolj všeč to, da je dovoljeno eksperimentiranje z zvoki, predvsem z vokali (Cattle decapitation in predvsem goregrind bendi). Večini ljudi, tudi metalcem take podzvrti niso najbolj všeč, meni pa, težko sicer razložim, ampak bi rekla, da mi nekako “zmasira možgan”. Zraven pa pripenjam povezavo do mojega najljubšega benda, ki je zelo všeč tudi mojemu 5-letnemu bratcu – “a lahko daš une ta grozne gusarje”.
Ker (razen dela za šolo) nikoli nisem za računalnikom, in ker mi delo z računalniki res ni v veselje, sem se na začetku kar malo bala tega predmeta. Zdaj lahko z nasmehom povem, da je 100x bolje kot sem pričakovala. Menim, da se učimo uporabne stvari, ki jih bomo zagotovo uporabljali v prihodnosti. Vesela sem tudi, da sta obe profesorici zelo prijazni in si vzameta čas, če česa ne razumeš. Vse, za kar sem do zdaj bolj dovzeto uporabljala digitalno tehnologijo je to, da sem v zadnji triadi osnovne šole ustvarila “meme page” profil na instagramu, in z njim v “zlati dobi” dosegla skoraj 13.000 sledilcev. Poleg tega nikoli nisem imela veselja do ustvarjanja v digitalnem svetu, lahko rečem da sem “old soul”, saj glasbo še vedno najraje poslušam na mojem gramofonu (še tisti s tubo). Mogoče pa zdaj vstopam v novo obdobje, kjer me bo to začelo bolj veseliti, saj sem pred kartkim spoznala čudovito osebo, ki je po poklicu grafični oblikovalec in me skuša navdušiti nad različnimi programi, med drugim tudi Krita. Poznavanje takih programov se mi zdi pomembno pri poklicni poti, saj večino otrok tega znanja ne dobi od doma, zato pa ga bodo v šoli, v času študija pa bom poskušala znanje sproti obnavljat in ga nadgrajevat, da ga bom lahko kasneje delila z mlajšimi generacijami.
V zadnjem mesecu sem se naučila veliko novih stvari, kot pri predmetu IKT kot pri prijatelju, zato dajem novo možnost, da me digitalno risanje navduši. Nekaj let nazaj sem se sicer prijavila na tečaj photoshopa v okviru srednje šole, ampak nisem odnesla prav nič, saj je vse skupaj potekalo prehitro in v slabi angleščini. Med bolj pomembnimi informacijami se mi zdi da je znanje o avtorskih pravicah, saj jih večina objavlja svoje izdelke na internet. Če bi imela več časa bi dodala več fotografij z licenco, a se žal slabo počutim in moram čas žal nameniti tudi drugim predmetom. Največ časa namenjam pisanju te objave, ki je nepričakovano kar dolga, vsaj zame, ki nisem najboljša v besednem izražanju. Če ne bom česa pozabila pravilno označiti, mislim, da za prvo tako objavo je moje delo kar v redu. Težko povem, kaj mi je pri temu delu najbolj všeč in kaj najmanj, saj je vse to zame še novo in si še nisem ustvarila nekega konkretnega mnenja, zato tudi še nevem povedati, kaj bi si želala spremeniti/izboljšati. Lahko samo povem to, da mi je veliko bolj zanimivo kot delanje seminarjev pri drugih predmetih ;).
Finn in Poe <3 by Zalanjava is licensed under CC BY-NC-ND 4.0