VEKTORSKA GRAFIKA- čik pavza
Pri tej projektni nalogi smo se spoznali z vektorsko grafiko, ki sem jo izdelala v brezplačnem programu Inkscape. Za razliko od rastrske grafike, vektorske temeljijo na matematičnih zapisih, ki določajo osovne geometrijske elemente. Ker je vektorska slika zapisana matematično in ne s slikovnimi točkami, lahko vektorsko grafiko povečujemo in pomanjšujemo v nedogled, brez da bi pri tem izgubili resolucijo slike.
Motiv sem izbrala iz lastne fotografije in skice. Fotografijo skice sem prvo vnesla v program, nato pa s pomočjo orodja za risanje začela orisovatiposamezne dele.
Ko sem dokončala z orisovanjem posameznega dela, sem ga pobarvala, ter zmanjšala prekrivnost, saj mi je bil takšen stil bolj všeč. Sproti sem tudi barvo poteze naredila nevidno, da ni ostala črna črta.
Tako sem orisala in pobarvala vse oblike, kjer pa je bilo treba obliko zaobliti sem to naredila s pomočjo dodatnih poti, ter pripomočkom za auto-glajenje. Ko sem narisala vse oblike, sem odstranila fotografijo skice. Dodala sem še nekaj oblik, za sence, da sem obrazu dodala več dimenzij.
Za konec sem dodala še kvadrat na vrhu z napisom.
REFLEKSIJA
Z vektorsko grafiko in Inkscapom sem se srečala prvič. Kljub temu mi je bil program hitro postal domač in sem se hitro znašla med vsemi pripomočki. Najbol prav mi je prišla funkcija auto glajenja linije, še posebaj pri očalah, kjer sem vsako točko označila ter zgladila, tako da so okrogla. Zaradi načina risanja je naloga spodbudila popolnoma drugačen način risanja kot sem ga navajena. Veliko bolj sem morala razmišljati ploskovno, kar mi je bil izziv. Naloga mi je bila zelo všeč, zato se bom k risanju vektorske grafike zagotovo še vrnila.