Rastrska grafika – Zajček Bobi

Zajček Bobi je pred nekaj leti nastal samo kot skica na papirju, a je v meni zbudil ljubezen do ustvarjanja otroških slikanic in risbic. Odločila sem se, da ga upodobim tudi v digitalni obliki – programu Kriti.

POTEK DELA

Izdelek sem izdelovala na tablici Samsung Galaxy Tab S6 Lite. Začela sem z izbiro formata, ki je imel 1300 px. Ko sem izbrala format sem začela s skico zajčka, ki sem jo narisala z Svinčnikom – 1 Hard. Narisala sem jo na dodatno plast, ki sem jo dodala že prej, saj bom prvo plast pustila za urejanje ozadja.

Skica Zajčka Bobija by LedePepe is marked with CC0 1.0

Ker je bil izdelek izdelan v prihajajočem zimskem času, sem liku dodala malo zimskega pridiha. Skica vključuje njegovo glavo in ušesa, ter spodnji del trupa. Z njo sem si postavila proporce in zasnovala lažje delo. Zatem sem risbi dodala novo plast na katero sem dodala barvo. Barvo sem dodajala z svinčnikom Basic-1. Ker je zajček mišljen kot otroška karikatura sem hotela, da so barve čim bolj nasičene in se nisem osredotočala na mehke prehode barv, kar mi je ta svinčnik tudi omogočil. Izbrala sem osnovne barve za zajčka, s katerimi sem pobarvala večje površine na skici. Ko sem bila zadovoljna sem spodnjo plast (skico), skrila, da sem na zaslonu videla samo novo plast in ne obeh.

Skica Zajčka Bobija by LedePepe is marked with CC0 1.0

Nato sem se osredotočila na detajle zajčka. Izbrala sem temnejšo sivo barvo, in z čopičem Basic-6 Details narisala tanjše linije in dodala detajle. Obrobila sem glavo zajčka, mu dodala smrček in s tanjšimi linijami uprizorila dlako. S črno barvo sem mu dodala oči in brke. S temnejšo modro barvo sem dodala linije po njegovi kapi in jo obrobila s črno barvo. Pod očmi sem mu dodala rožnata lička s svinčnikom Basic – 4 Flow Opacity. Ta svinčnik mi je omogočil mehki prehod med barvami.

Zajček Bobi by LedePepe is marked with CC0 1.0

Nato sem dodala dodatno plast in na njo začela risati detajle njegovega šala, jopice in rokavic. S čopičem Basic – 6 Details sem narisale tanjše črte, ki so oblačilom dale teksturo in malo več detajla. Prav tako sem dodala sence. Barve so prav tako bile malo temnejše, kot osnovne barve na začetni plasti.

Zajček Bobi by LedePepe is marked with CC0 1.0

Delo se mi je na tej točki zdelo še vedno malo prazno, zato sem dodala dodatno plast in mu pod jopico dodala noge. Narisala sem jih s pisalo Basic -1 , v isti barvi kot je zajčkova glava. Nato sem z svetlo rjavo barvo dodala še lise, ki jih vidimo po nogah in glavi zajčka. Noge sem obrobila isto kot glavo, kjer sem tudi dodala še nekaj senc. Ko sem bila zadovoljna z zajčkom, sem se lotila ozadja. Prestavila sem se na prvo plast, katero sem na začetku pustila prazno. Ostala sem zaklenila, s čimer sem dosegla, da se bo barvala samo prva plast, zajček pa bo ostal nedotaknjen. Izbrala sem 3 odtenke zelene barve. Z najsvetlejšo sem pobarvala celotno ozadje, nato pa sem z drugima temnejšima barvama dodala lise, da sem dodala še malo detajla.

Zajček Bobi by LedePepe is marked with CC0 1.0

REFLEKSIJA

Delo s programom Krita mi je čisto novo, saj sem prej uporabljala druge programe. S prva sem ugotovila, da je delo s Krito na računalniku drugačno kot delo na tablici. Delo na tablici mi je bilo hkrati težje in lažje. Lažje se mi je zdelo zaradi Tab tablice, saj ima priložen digitalni svinčnik. Z njim mi je delo lažje, saj sem vajena dela na papirju, ta tablica pa mi omogoča podobno izkušnjo. Opazila pa sem, da je delo s Krito na računalniku lažje, saj je bolj pregledno. Zaradi večje površine zaslona, je prikazanih več stvari, na tablici pa je vse skrito in je potrebno iskanje posameznih funkcij, kar mi je dajalo največ težav. S programom Krita še nisem ustvarjala, sem pa vesela, da sem dobila takšno priložnost in se poglobila vanjo. Program mi je všeč, najbolj mi je pa pri srcu vsebina programa. Veliko programov nima takšne izbire formatov, pripomočkov, čopičev in pisal in funkcij , ki jih lahko delaš z njo ( uvoziš slike iz računalnika, dodaš oblike, dodaš referenco itd.). Program bom uporabljala še pri bodočih delih, saj je ustvarjanje z njim enostavno.

Z nalogo sem zadovoljna, hotela sem prikazati in ustvariti nekaj, v kar se zanimam – ilustriranje za otroke. Svoje bodoče ilustriranje bom izdelovala tudi v tem programu, zaradi enostavnosti kasnejšne uporabe – sliko lahko natisnem ali jo shranim v računalnik, kar mi omogoča, da sliko uporabim v slikanici. Naslednjič bom poskusila narisati kaj bolj kompleksnega in se preizkusila še v kakšnem drugem stilu risanja.

Največ časa sem namenila skici dela ter uporabljenim barvam. Hotela sem, da je delo hkrati enostavno ( za otroke), ter bolj kompleksno iz vidika uporabe funkcij v programu ( senčenje, obroba itd.). Glede na kriterij bi svoje delo ocenila z dobro oceno, saj sem pravilno uporabila program in hkrati upoštevala svojo najljubšo tehniko ustvarjanja, slikam pa sem tudi dodala licence.

Pridobljeno znanje bom uporabila na svoji poti študija in na svoji poklicni poti, saj želim postati ilustratorka otroških slikanic. Ta program mi to enostavno omogoča, z njim je enostavnejše vlaganje slik v digitalno obliko slikanice.

Pri projektu mi je bilo najbolj všeč prosto risanje. Vsak se je lahko v programu predstavil na kakšen koli način, na kakršno koli temo je želel. Lahko si ustvaril kar si želel, kar je pomagalo pri domišljiji ustvarjanja.

v definiciji projektne naloge nebi spremenila nič, projektna naloga je bila ustrezno predstavljena. Všeč mi je tudi pomoč s strani mentorice, saj je postopek ustvarjanja prikazan tudi v videih, ki jih je ustvarila. Postopek s tem postane lažji in zabavnejši.

(Skupno 2 obiskov, današnjih obiskov 1)

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Dostopnost