Patriarhalno okolje ( rastrska grafika)

Patriarhalno okolje by Lanisija is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Moje delo Patriarhalno okolje prikazuje žensko lutko, ki ima namesto glave postavljen moški cilinder. Gre za motiv, ki naj bi prikazoval nekdanjo patriarhalno družbo, kot že naslov sporoča. Ženska, ki je samo telo in ne sme/ more razmišljati sama oz. sama sprejemati pomembnih odločitev.

Rastrsko grafiko sem ustvarila na svojem prenosnem računalniku Acer in sicer s programom Krita. Ker sem se s takšnim ustvarjanjem srečala prvič, sem v procesu spoznala, da mi risanje samo z miško povzroča težave, zato sem si kupila grafično tablico s pisalom, kar mi je zelo olajšalo delo. Z rastrskim načinom sem lahko prikazala sence, se poigravala s prelivanjem barv in predmet postavila v prostor.

Patriarhalno okolje by Lanisija is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Grafiko sem začela s preprosto skico s pisalom svinčnik -3, velik 4B.

Patriarhalno okolje by Lanisija is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Patriarhalno okolje by Lanisija is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Nato sem postopoma začela dodajati barvo z zelo različnimi čopiči in pisali, saj sem hotela malo eksperimentirati in probavati, prvič sem namreč delala na ta način.

Patriarhalno okolje by Lanisija is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Patriarhalno okolje by Lanisija is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Patriarhalno okolje by Lanisija is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Ozadje sem v procesu oblikovanja motiva večkrat spremenila, zato ne bom trdila, da je bilo takšno že v prvotnem poskusu. Vmes je bilo kremno belo, nato črno, sedaj pa je bordo rdeče s črnimi dodatki.

Patriarhalno okolje by Lanisija is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Ko sem spremenila ozadje sem tudi celoten motiv še bolj zapolnila in pobarvala, dodelala sem tudi ozadje. Zadnji korak he bil, da sem tudi v ozadju naredila malo senčenja, to se vidi na končnem izdelku

Hotela sem, da moje delo kljub temu, da je barvano in senčeno, še vedno obdrži risbo, ki pa je narejena rastrsko in nima vektorskih ravnih linij.

REFLEKSIJA:

Projekt mi je bil kljub določenim izzivov všeč. Glede na to, da še nikoli prej konkretno nisem ustvarjala digitalno je bil to zame cel spekter na novo naučenih vsebin. Naučila sem se risati, barvati, senčiti z računalnikom in moje ideje iz glave neposredno prenesti v digitalni svet brez uporabo dejanskega papirja in svinčnika. Prav tako sem osvojila uporabo programa Krita. Če bi imela več časa bi poskušala da moja umetnina deluje bolj tridimenzionalno, ne bi pa je veliko spremenila saj sem hotela ohraniti “efekt svinčnika”. Bolj bi se tudi še poglobila v druge funkcije programske opreme, ki jih mogoče sedaj nisem toliko uporabljala. Največ časa sem dejansko porabila za to, da sem se naučila, kolikor toliko risati z miško oz. kasneje na grafični tablici. Nisem si mislila, da mi bo privajanje moje roke na začetku vzelo toliko časa. Če moje delo ocenjujem subjektivno sem z njim zelo zadovoljna, saj mi je vizualno všeč. Mislim, da sem uporabila dovolj različnih čopičev in tehnik in vložila dovolj časa. Zavedam pa se, da imam v primerjavi z drugimi veliko manj izkušen in je moje delo temu primerno. Mislim, da je pridobljeno znanje zelo koristno, ne samo na mojem poklicnem področju ampak tudi nasploh. Uporabila ga bom pri podobnih projektih, prav tako mislim, da zna bit tovrrstno delo zanimivo v razredu. Ker me zanima tetoviranje in bi se v prihodnosti mogoče začela s tem ukvarjati, je to zelo dobra podlaga, saj je eden od načinov tetoviranja prav digitalna osnov, ki se jo nato sprinta in prilepi na kožo. Če sedaj gledam na projekt mi je bil v bistvu zelo zanimiv. Tudi če sem vmes kdaj zgubila živce, ker določenih stvari nisem znala narediti ali pa niso nastajale kakor sem si zamislila. Še vedno preferiram ustvarjanje na papirju, zgolj zato, ker tam imam z roko celoten nadzor, ki ga pa tukaj mogoče nisem vedno imela v taki meri. Všeč mi je, da je delo, kljub temu, da je narejeno z računalnikom ohranilo moj slog, ki je bolj nenatančen oz. ohranja skico skozi celoten proces. Všeč mi je kako je projekt na koncu izpadel in tudi zadovoljna sem s svojim izdelkom. Glede same naloge ne bi spremenila ničesar, zdi se mi da so nam bila navodila dobro predana in jasno razložena, prav tako smo se ob vsaki nejasnosti zlahka posvetovali z vodjo projekta. Všeč mi je bilo tudi to, da nam je bila puščena svoboda bodisi glede motiva kot tudi glede razpolaganja časa.

(Skupno 24 obiskov, današnjih obiskov 1)

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Orodna vrstica za dostopnost