Hrošč – rastrska grafika
Takole izgleda moja rastrska grafika z naslovom Hrošč. Potrudila se bom jasno razložiti postopek ustvarjanja tega dela. Priložila bom “time-lapse” video, saj bo ta verjetno bolje prikazal postopek kot jaz. Srčno upam, da bom to znala narediti. Na koncu pa sledi še refleksija.

Hrošč by Hani sine is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
Ustvarjala sem v programu Procreate, saj sem ga imela na svoji digitalni tablici že prej. Program sem torej nekoliko že poznala in se z digitalnim ustvarjanjem že srečala. Sem pa uporabila mnogo meni novih funkcij, saj sem prej ustvarjala predvsem črtne risbe oziroma “tatuje”, kot komentira večina, ko vidijo moja dela v tem programu. Za motiv sem si izbrala hroščka, ker se mi je zdel primeren za porikaz različnih tekstur, svetlobe in sence. Hkrati pa sem vedela, da bom v ustvarjanju tega motiva uživala, kar se mi zdi za izdelavo dobrega izdelka zelo pomembno.
POSTOPEK DELA
Ker nisem ravno poznavalec hroščov, sem začela z iskanjem referenčne fotografije. Ko sem našla hroščka, ki se mi je zdel primeren za to nalogo, sem fotografijo naložila v program in jo postavila na sredino formata. Za pomoč sem uporabila “Drawing guide” in si vklopila “Symmetry”, ki sem ga skozi proces uporabljala na skoraj vsakem “layer-ju”. Prerisala sem boljše dele vsake strani in tako dobila skico. Potem sem izbrala barve, ki sem si jih zamislila za hrošča in začela z ustvarjanjem. Najprej sem vsako ploskev pobarvala z osnovno barvo in kasneje senčila, svetlila in dodajala ralične odtenke, teksture in globino vsaki ploskvi posebaj na svoji plasti. “Layer-jev” se je tako skozi celoten proces nabralo kar 23. Od tega pa seveda niso vse plasti vidne, ampak so nekatere skrite in so služile zgolj za skico ali neuspele poskuse. Da bi senčila, sem najprej nanesla barve, da so se “grobo” prelivale, nato pa sem s funkcijo “smudge” te prehode naredila mehkejše in bolj “naravne”. Ob neki točki sem ugotovila, da se mi zdijo nogice mojega hroščka presvetle, zato sem našla način, da jih potemnim in se s tem izognem ponovnemu risanju nog. V pravem “layer-ju” sem odprla “Adjustments” in uporabila funkcijo “Hue, Saturation, Brightness”. S pomočjo te sem potemnila barvo nog in zadovoljno nadavljevala z ustvarjanjem. Predvsem sem uporabljala čopiče “Fine tip”, “HB pencil”, “Monoline” in “Soft blend”. Čisto na koncu sem naredila ozadje. Spremenila sem barvo ozadja in potem v novem “layer-ju” s temnejšo rjavo barvo “pričarala” teksturo lesa, kar mi je olajšal čopič “Blackwood”.
REFLEKSIJA
Kaj sem se novega naučila v tem projektu?
S tem projektom sem bolje spoznala program Procreate in njegove funkcije. Uporabljala sem nove čopiče, nove funkcije in se naučila spreminjati barvo že narisanih elementov. Prav tako sem se naučila kaj rastorska grafika sploh je in kaj so njene značilnosti.
Če bi imela več časa, bi dodala, spremenila, izboljšala…
Zagotovo bi ozadje naredila bolj kompleksno in zanimivo, dodala bi kakšne rožice in naravo. Verjetno bi tudi hrošču dodala več detajlov. Tudi postopek bi razložila še bolj podrobno in ne bi izbirala med videom ter slikami zaslona, ampak bi naredila oboje.
Kateremu delu sem posvetila največ časa in zakaj?
Največ časa sem posvetila risanju hrošča, vmes pa sem razmišljala, kaj vse bom še dodala in narisala. Želela sem biti zadovoljna s svojim izdelkom, zato sem se temu najbolj posvetila.
Kako ocenjujem svoje delo glede na dan kriterij ocenjevanja?
Mislim, da sem delo dobro opravila in izpolnila kriterije ocenjevanja. Vključila sem vse potrebno in hkrati ustvarila izdelek, s katerim sem zadovoljna.
Kje in kako bom lahko pridobljeno znanje uporabila tekom študija in na svoji poklicni poti?
Tekom študija si bom z digitalnim ustvarjanjem zagotovo lahko olajšala kakšno nalogo. Zdi se mi da z digitalnim risanjem lahko prišparam čas, hkrati pa lahko na tablico rišem tudi na avtobusu in še kje, ker ne potrebujem mize in veliko potrebščin. Moja poklicna pot pa mi žal še ni povsem znana, bi pa s tem znanjem z veseljem zaslužila kakšen evro, saj mi je digitalno ustvarjanje prijetno.
Kaj mi je bilo pri projektu najljubše in kaj najmanj?
Najljubše mi je bilo digitalno ustvarjanje in pa končni izdelek. Nekoliko manj sem uživala v pisanju postopka in ugotavljanju, kako bom naložila video. Rahlo stresno in naporno pa mi je bilo urejanje te objave; vzpostavljanje povezav in pravilno objavljanje.
Kaj bi spremenila v definiciji projektne naloge, da bi bil boljši?
Ničesar ne bi spremenila. Definicija in navodila so jasna, sama naloga pa je poučna, prijetna in dobro zastavljena. Všeč mi je, da imamo proste roke pri izbiri teme in da so naši idelki zelo različni pa hkrati v istih okvirih.