Vektorska grafika – Toplo-hladno
Ustvarila sem vektorsko grafiko v programu Inkscape. Najprej sem želela ustvarjati na tablici, ampak je potencialen program zahteval plačilo. Tako mi je preostalo ustvarjanje na računalniku. Žal Inkscape kar nekajkrat ni želel sodelovati z mano, kar mi je otežilo delo. Izbrala sem si motiv z enostavnimi oblikami, s katerimi sem se lahko poigrala in zapovnila format.
POSTOPEK DELA
Začela sem z izbiro motiva in ustvarjanjem le tega z enostavnimi oblikami. Nadaljevala sem s postavitvijo cvetov na željena mesta in jih nato “povezala” s steblom.

Postopek dela 1 by Hani sine is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
Vse predmete sem potem s pomočjo nekaj dodanih vozlišč (ki sem jih spremenila, da niso bila špičasta), preoblikovala v željene oblike. Spremenila sem tudi barvo stebla in se odločila uporabljati zgolj rumeno in modro barvo.

Postopek dela 2 by Hani sine is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
Končno je prišel čas, da zapolnem belo praznino z listi, ki pa sem jih naredila zelo podobno kot cvetove. Ob tej točki sem že malo bolje predvidela, koliko vozlišč bom potrebovala v posameznem predmetu, da dosežem željene oblike listov. S tem se je dodajanje vozlišč skozi projekt manjšalo.

Postopek dela 3 by Hani sine is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
Da bi malo poenotila mnoge oblike, sem steblo združila v enotno obliko. To sem dosegla z unijo. Poleg tega pa sem oblikovala liste in dobila sem osnovo mojega motiva.

Postopek dela 4 by Hani sine is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
Ostali so samo še detajli. Na cvetovih sem uporabila orodje preliv, da sem dosegla željeni efekt. Z orodjem pero sem narisala vse ostale linije in jim spremenila vozlišča, da sem dobila nežne vijugaste črte. Z malo poigravanja in še nekaj podrobnosti sem kasneje prišla do končnega izdelka.

Postopek dela 5 by Hani sine is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
Tole je končni izdelek. 🙂
Toplo-hladno by Hani sine is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
REFLEKSIJA
Kaj sem se novega naučila v tem projektu?
S tem projektom sem spoznala vektorsko grafiko in v čem se razlikuje od rastrske grafike. Zdaj vem, da je vsaka za določene projekte primernejša, kar mi bo v prihodnosti zagotovo olajšalo kakšno ustvarjanje. Naučila sem se tudi ustvarjati v programu Inkscape.
Če bi imela več časa, bi dodala, spremenila, izboljšala…
Zelo verjetno bi si že sam motiv zamislila kompleksnejši. Tudi postopek bi razložila podrobneje in bolj “strokovno”.
Kateremu delu sem posvetila največ časa in zakaj?
Največ časa sem posvetila ustvarjanju v programu Inkscape, ki pa mi je s svojim nedelovanjem večkrat ukradel kar nekaj časa. Tudi pomanjkanje miške ob računalniku me je zagotovo vsaj malo upočasnilo. Samo pisanje pa mi tokrat ni vzelo preveč časa. Zelo verjetno bom naredila (po izpitih) še tri verzije tega motiva, ampak z različnimi barvnimi kombinacijami. Vse štiri bom potem združila na en format in desni dve roži zrcalila. Veselim se končnega izdelka 🙂
Kako ocenjujem svoje delo glede na dan kriterij ocenjevanja?
Svoje delo dobro ocenjujem, saj sem upoštevala dan kriterij ocenjevanja. Moja vektorska grafika morda ni tako “komplicirana”, vseeno pa sem uporabila glavne značilnosti te grafike in ustvarila izdelek, ki mi je všeč.
Kje in kako bom lahko pridobljeno znanje uporabila tekom študija in na svoji poklicni poti?
Tekom študija bo zagotovo prišel projekt, za katerega bo bolj smiselno uporabljati vektorsko kot rastrsko grafiko. Zdi se mi hitreje, kar je zelo pomembna lastnost. Moja poklicna pot ostaja neznana, bom se pa zagotovo še kaj poigrala v programu že zaradi lastnih interesov.
Kaj mi je bilo pri projektu najljubše in kaj najmanj?
Najljubše mi je bilo ustvarjanje in inspiracija, ki sem jo ob tem dobila. Manj ljubše mi je bilo urejanje te objave in uporaba vseh potrebnih funkcij.
Kaj bi spremenila v definiciji projektne naloge, da bi bil boljši?
Spremenila ne bi ničesar, kar se da spremeniti. Želela bi si samo ustvarjati vektorsko grafiko na tablici, saj računalnika nimam svojega. To pa se bo s časom zagotovo spremenilo, saj verjamem, da bo aplikacij ter programov vedno več in ne obratno.