Vektorska grafika – ČDERA


Cilj tretje projektne naloge pri predmetu IKT je bilo ustvariti vektorsko grafiko. Za ustvarjanje sem uporabila program Inkscape, katerega sem uporabljala prvič.
Zaradi težave s svežo idejo, sem se odločila uporabiti motiv, ki sem ga v preteklosti že ustvarila. Tega sem nato nekoliko prilagodila tehniki in ga spremenila. Ta motiv sem izbrala zato, ker je figura sestavljenja iz mnogo različnih oblik. Te sem lahko z vektorsko grafiko brez problema ustvarila, ker so orodja namenjena prav temu. Prednost te tehnike pa je tudi to, da temelji na matematičnih enačbah, zato se kvaliteta z manjšanjem ali večanjem ne uniči. To je med drugim primerno za plakate, kar je bila inspiracija za originalno delo, ki je bila moja referenca za projektno nalogo.

Ko sem izbrala motiv, ki sem ga uporabila, sem ga naložila v program, da sem lahko ustvarjala. To mi je prišlo zelo prav, sej je imel vlogo skica, s tem sem prihranila nekaj časa. Začela sem ustvarjati, na spodnji sliki so zajeti moji prvi koraki. Odločila sem se uporabiti preliv iz svetle v temo rdečo. To sem prilagodila v nastavitvah za preliv, prikazanih na desni strani slike.

Večino oblik, sem ustvarila s spodaj obkroženim orodjem, imenovanim “pero”. Omogočilo mi je ustvarjanje oblih in tudi zašiljenih oblik, ki se pogosto pojavljajo v mojem delu. Ob primeru, da mi orodje ni omogočalo prave oblike, sem jo prilagodila z opcijo spreminjanja lasnosti vozlišč; npr. mehkejše vozlišče.

Ker je moj motiv polm oblik, ki se med sabo prekrivajo, sem nekatere med delom označila kot nevidne. Tako sem lažje ustvarila oblike na obrazu, kot so v tem primeru obrvi, saj sem s tem še vedno lahko videla oblike na originalnem delu. Prav je prišla tudi opcija, de sem lahko oblike premikala eno nad drugo.

Na desni strani spodnje slike vidimo, nasavitve za oblikovanje obrisa oblik. Te so bili pri ustvarjanju zelo pomembni zame, saj sem lahko tako določene dele obraza moje figure povdarila. Obrise sem debelila in ožala, jim spreminjala odtenek barve in prekrivnost.

Zadji del mojega ustvarjalnega procesa je bilo ozadje. z že prej omenjenim orodjem “pero” sem ustvarila organsko obliko, ki sem jo nato s opcijo kopiranja in leplenja razporedila čez celotno ozadje. Obliki sem spremenila tudi velikost in jo raztegnila oz. skrčila.

REFLEKSIJA:
V tem projektu sem se naučila uproabe programa za vektorsko ustvarjanje grafike. Naučila pa sem se tudi, da raje ustvarjam s klasičnimi materiali v katerih je bilo moje referenčno delo tudi ustvarjeno. Vesela sem bila, ko sem z delom zaključila, saj mi je povzročalo mnogo težav, med drugim se mi je v procesu program tudi enkrat zaprl in so se mi nekatere oblike izbrisale. Vendar si še vedno želim, da bi imela več časa, da bi lahko dodala še več detailov, saj sem v ustvarjanju teh zelo uživala. Največ časa so mi vzele oči, ker sem morala ustvariti veliko oblik in jim vsaki posebaj prilagoditi barvo in obrobo na željen odtenek. Veliko časa mi je vzelo tudi ozadje, saj sem s tehniko kopiranja in lepljenja vsako spiralo prilagodila posebaj. Svoje delo na dan kriterij ocenjevanja ocenim kot “dobro sredino”, saj sem porabila več različnih orodji in sem s tem raziskovala ustarjalni program, prav tako sem upoštevala navodila naloge. Menim, da se to vidi tudi na končnem produktu. Znanje, ki sem ga s to projektno nalogo pridobila bom v prihodnosti lahko uporabila, za ustvarjanje grafičnih del, ki bojo v konči verziji zavzemale večje formate. Če svoje znanje o ustvarjanju v programu Inkscape še nadgradim, bom morda lahko ustvarila tudi kakšen logo za moje prijatelje in družinske člane. Moj njljubši del pri tej nalogi je bila izbira barv, saj sem se lahko poigrala z različnimi kontrasti. Ob samem raziskuvanju programa pa nisem zelo uživala, ker mi je vzelo veliko potrpljenja in časa, da sem lahko razumela kako deluje. Ob pomisleku na delo, se mi ne zdi, da bi kaj spremenila v definiciji projektne naloge. Ker sem opazila, da me je sprva dala v neprijetno pozicijo, saj sem morala ustvarjati v neznam okolju, vendar sem se zato naučila veliko novega.