Vektorska grafika – postopek in refleksija

Za izdelavo vektorske grafike sem se odločila uporabiti program Inkscape, saj sem se ga naučila uporabljati že v srednji šoli, pri vajah pa sem to znanje obnovila. Zanimalo me je, česa vsega se bom v tem programu še spomnila iz srednješolskih let.

Za vektorsko izdelavo sem si izbrala sliko flaminga med listi, ki sem jo ustvarila lansko poletje. Ta slika se mi je namreč zdela najbolj primerna za tako obdelavo, saj je sestavljena iz več elementov, ki so pobarvani večinoma le z eno barvo.

Najprej sem sliko svojega dela odprla v inkscape-u in flaminga ter liste obrobila z orodjem za risanje krivulj in ravnih črt. Nato sem obrobe, ki so nastale, še zaoblila in prilagodila njihovo obliko z orodjem »uredi poti po voziščih«. Pri veliko voziščih sem uporabila tudi možnost ”naj bodo izbrana vozišča samodejno mehkejša«, saj sem tako lažje dobila želene oblike.

Licenca Creative Commons
To delo je objavljeno pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna.

Ko sem bila z ustvarjenimi oblikami zadovoljna, sem sliko svojega dela odstranila in oblikam listov dodala polnilo zelene barve. Listi so se mi zdeli nekoliko pusti, zato sem nanje z orodjem za risanje krivulj in ravnih črt narisala še žile. Tudi te sem oblikovala z orodjem »uredi poti po voziščih«.

Licenca Creative Commons

Nato sem se osredotočila na flaminga. Za polnilo sem izbrala svetlo rožnato barvo, z orodjem »uredi poti po voziščih« pa sem narisala še oči in kljun. Flamingu sem se odločila dodati še krilo s polnilom nekoliko svetlejše rožnate barve. Da bi bilo nekoliko manj praznega prostora, sem kopirala enega od listov ter ga prilepila med druge liste.

Licenca Creative Commons

Na koncu sem za ozadje izbrala svetlo modro barvo.

REFLEKSIJA

Pri izdelavi vektorske grafike sem obnovila znanje, ki sem ga pridobila v srednji šoli, naučila sem se združevanja več predmetov, ob gledanju posnetkov o uporabi programa Inkscape na YouTubu pa sem se naučila, kako ustvariti več plasti in kako zmanjšati prosojnost slike, ki jo želiš vektorizirati. (npr. https://www.youtube.com/watch?v=PJIcZLfRaOs )

Če bi imela več časa, bi flamingu in listom dodala več detajlov, ogledala bi si še več posnetkov in se na ta način spoznala z uporabo več orodij v Inkscapu.

Največ časa sem porabila za to, da sem na začetku vse liste in flaminga obrobila in oblikovala krivulje z orodjem »uredi poti po voziščih«, saj je bilo na nekaterih mestih zelo težko krivulje pravilno oblikovati.

Znanje, ki sem ga pridobila pri tej nalogi, mi bo prišlo prav, ko bom želela še katero od svojih del vektorizirati, ali za kakšen projekt ustvariti logo ter ga iz risbe pretvoriti v grafiko. Na poklicni poti mi bo znanje prav tako zelo koristilo. Na primer pri oblikovanju strani, izdelovanju znaka šole, svoje vizitke ali pa pri izdelovanju pobarvank za otroke.

Čeprav je bilo to najbolj dolgotrajno, mi je bilo oblikovanje krivulj na listih tudi najbolj všeč. Z nekoliko manjšim veseljem pa sem se posvetila detajlom na glavi flaminga.

Definicijo projekta bi spremenila tako, da bi lahko s programi za vektorsko grafiko ustvarjali prosto, ne pa po izbranem nedigitaliziranem materialu.