Popaj – Vektorska grafika

Popaj
Vektorska grafika popaj

V okviru tretje projektne naloge, sem izdelala vektorsko grafiko, za tovrstno realizacijo naloge sem izbrala program inkscape, saj sem se želela spoznati z novim programom, ki ga še nisem uporabljala. Lahko pa bi uporabljala tudi program Krita, ki smo ga spoznali pri prejšnji nalogi ob izdelavi rasterske grafike.

Vektorizirala sem izbrano ročno naslikano lastno delo z naslovom Popaj. Delo v programu sem začela tako da sem odprla program inkscape, v orodni vrstici pod gimbom (Datoteka) izbrala možnost (odpri), poiskala fotografijo mojega dela Popaj in stisnila gumb (odpri) v programu.

Licenca Creative Commons
To delo je objavljeno pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno 4.0 Mednarodna.

Licenca Creative Commons

Izbrala sem orodje (Riši krivulje in ravne črte), in začela z orisovanjem prve olike z ravnimi črtami, ki sem jih na koncu sklenila.

Nato sem uporabila orodje (Uredi poti po vozliščih) in nadaljevala v zgornji orodni vrstici kjer sem izbrala (Poti), in uporabila prvo ponujeno možnost (Predmet v pot). To orodje mi omogoča upogibanje črt.

Licenca Creative Commons

Ko je oblika pravilne oblike, se lotimo barvanja same površine in barvanja črte, ki površino omejuje. Barve in debelino črte izbiramo na desni strani. Ko pobarvamo v želene barve pa lahko barvo naredimo transparentno, da bomo lahko skoznjo videli, kaj moramo na tej površini še narisati.

Licenca Creative Commons

Pri izrisu oči in gub na obrazu sem uporabila orodje (Nariši kaligrafsko potezo ali potezo čopiča), ker pa se bile poteze transparentne sem na desni strani z drsnikom pod (A:), potegnila v desno do konca.

Licenca Creative Commons

Za izrisovanje opečnatega zidu sem uporabila orodje (Riši kvadrate in pravokotnike),  izrisala sem kvadrat, ga pobarvala v oranžno barvo, na po površino pa sem z istim orodjem izrisala dolge čtre, za horizontalne linije, nato pa še krajše vertikalne linije in jih pobarvala v belo.

Licenca Creative Commons

Risanje gumbov  sem si poenostavila z orodjem (Riši kroge, elipse, loke). Za konec sem se odločila, da popaju dodam še malo senčenja, zato sem uporabila orodje (Nariši kaligrafsko potezo ali potezo čopiča).

Popaj

Licenca Creative Commons

V tem projektu sem prvič izdelovala vektorsko grafiko, z samo teorijo, razlago in razlikami med vektorsko in rastrsko grafiko pa sem se že srečala.  Zelo mi je bilo všeč to, da sem bila prisiljena k raziskovanju programa in orodij za izdelavo vektorske grafike, saj si sama nisem upala poskusiti.Samo delo in raziskovanje mi je bilo zelo všeč, ni mi pa všeč, vmesno zajemanje ekrana in orodij, saj mi prekine ustvarjalni proces, zato večkrat pozabim na zajemanje slik.

Če bi imela več časa, bi dodala, več odtenkov barve v posamezni ploskvi in poskušala doseči večji tridimenzionalni učinek. Če bi se še enkrat lotila tega projekta, bi si izbrala drugačno sliko, saj mi je sedaj po že končanem prvem poskusu veliko bolj jasno kaj vse mi program omogoča.  Izboljšala bi izgled samega končnega izdelka tako, da bi z več barvnimi toni iste barve senčila in dosegla večjo plastičnost, bila bi bolj časovno učinkovita, saj sedaj že poznam program in orodja.

Največ časa sem posvetila spoznavanju programa in orodij ter učinkom, ki jih dosežemo z pomočjo orodij, a odločila sem se le za par orodij, saj mi je bil všeč preprost izgled, ki pa je zelo simpatičen ravno zaradi preprostosti, daje pa pristen izgled risanjih junakov.

Kje in kako bom lahko pridobljeno znanje uporabila tekom študija in na svoji poklicni poti še ne vem natančneje, saj se o moji poklicni poti še nisem odločila. Kot učiteljica tega znanja po mojem mnenju ne bi prenašala na učence, saj bi se odločila za klasični način poučevanja umetnosti v  osnovni šoli. V okviru srednješolskih ur, pa bi pravgotovo vključila izdelavo vektorske grafike prav na način, ki smo ga spoznali pri tej nalogi, izdelava grafike na podlai slike. Z veseljem pa se bom od zdaj naprej z veseljem odločila z izdelave logotipov, predvsem zase in svoje najbližje.

Pri projektu mi je bilo najbolj všeč to, da me je sam projekt prisilil, da sem se spopadla z mojim strahom, ki ga imam pri delu z računalniškimi programi za oblikovanje.  Prisiljena sem bila premagati strah in navdušena sem nad vektorsko grafiko, saj lahko dosežem čiste lepe linije, ki mi jih program pomaga izoblikovati. Najmanj mi je všeč

Projekt mi je bil zelo všeč, mislim da mi bo pridobljeno znanje zelo koristilo, saj bi se zelo rada lotila izdelave vektorskih logotipov, saj je po njih veliko povpraševanje. Vsebine projekta nebi spreminjala, saj sem se iz tovrstne naloge, ki je malo bolj obsežna od izdelave logotipa veliko naučila. Zelo koristno se mi zdi, da večkrat uporabljaš ista orodja, da imaš čas in možnost raziskovanja novih orodij, saj si med procesom veliko več zapomnim, kot če bi izdelovali logotip.