LEVČI – Vektorska grafika

Pozdravljeni!

Pri tokratni nalogi smo se ukvarjali z vektorskimi grafikami. Spoznali smo da se vektorska od rastrske grafike razlikuje pri namenu, saj so vektorske grafike primerne za projekte, ki potrebujejo logotipe ali neko fotografijo prezentirati na velikih dimenzijah. Saj ko približamo grafiko je slika še zmeraj čista in se ne vidijo majhni kvadrati oziroma piksli.  Za vektorizacijo tudi ni primerna vsaka fotografija, saj ni poudarek na senčenju ampak na oblikah in manipulaciji le teh.

Pri izbiri avtorskega dela sem upoštevala vse načela, ki omogočajo lažjo izdelavo ter boljši rezultat. Zato sem si izbrala pop art sliko leva, ki sem jo pred leti naslikala za prijatelja.  Vključuje veliko barv, senc in potez, a sem se zavedala, da z malo veselja, potrpljenja in časa bom tudi to uspešno dokončala.

Licenca Creative Commons
To delo je objavljeno pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna.

Najprej sem odprla program za risanje z vektorji in sicer inkscape. Nato sem želeno fotografijo uvozila v program in pričela z delom. Pričela sem z obrobljanjem večjih površin in nato še posameznih senc znotraj že obrobljenih ploskev. pri tem sem uporabila. Pri tem sem uporabila funkcijo Riši krivulje in ravne črte.

Licenca Creative Commons

Nato sem fotografijo pomaknila na levo in pričela z barvanjem. Z funkcijo uredi poti po vozliščih sem izbrala ploskev in nato s pipeto “Barve izberi s slike” izbrala barvo, ki je na fotografiji in jo s funkcijo “Zapolni zaključena območja” prenesla na želeno polje. Da bi se približala originalu sem pri posameznih ploskvah spremenila tudi nasičenost in svetlost barve.

Proces prenašanja barv

Po potLicenca Creative Commons

Nato sem dodala novo plast, ki sem jo kar Layer 2 poimenovala. Tukaj sem do risala kvadrat okoli leva in ga pobarvala s črno. Nato sem s funkcijo “spusti plast” to pomaknila pod spodnjo plast in dobila pravi pogled na sliko.

Licenca Creative Commons

Vrnila sem se do vsake ploskve in odstranila obrobo ter posamezne linije po potrebi okrivila s funkcijo “Naj bodo izbrana vozlišča mehkejša”. Večini senc sem tudi dodala blur in jih še dodatno razvlekla ter povečala.

Licenca Creative Commons

Za zaključek sem vse izbrala in izvozila datoteko in jo shranila kot PNG.

REFLEKSIJA

Pri nalogi sem spoznala razliko med vektorsko in rastrsko grafiko. Naučila sem se uporabljati razne funkcije na programu Inkscape kot naprimer kako se ostri koti spremenijo v bolj zaobljene.

Če bi imela več časa bi izbrala drugačno sliko in se preizkusila še s tem soočiti. Sicer bi pri tem izdelku spremenila določene poteze, da bi delovale še bolj podobne linijam čopiča.  Posvetila bi več časa sencam in jih še dodala ter s tem izboljšala učinek realističnega leva.

Pri procesu mi je največ časa vzelo samo obrobljanje ploskev, saj slika vsebuje ogromno barv in odtenkov, ki se prelivajo in jih je težko približati originalu. Že proces prenašanja in določanja ustreznega odtenka barve  je časovno kar zamudno delo, ampak je vseeno bolj zanimivo kot pa same linije in iskanje pravega kota pod katerim so okrivljene.

Znanje vektorskih grafik lahko spretno uporabim pri izdelavi lastne spletne strani, ki bi se navezovala na nohte. To vključuje tudi izdelavo logotipa za to spletno stran, ki bi mi koristil tudi za večje plakate namenjene promociji spletne strani.  V šoli pa bi lahko širila svoje znanje še drugim učencem iz raznih oddelkov ter jim skušala približati digitalno umetnost.

Projekt mi je bil v celoti zelo zanimiv, saj je zelo koristen za bodoče službene poti. Program mi je sicer kar nekaj problemov iz začetka povzročal, saj sem imela preslab računalnik. Ob nabavi novega računalnika za šolo sem spoznala, da je naloga bolj enostavna, saj lahko vse narediš z miško brez uporabe grafične tablice. Sicer pogrešam več možnosti senčenja oziroma uporabo raznih čopičev, da bi se lahko bolj približala foto realizmu, a hkrati se zavedam, da to ni point vektorske grafike.

Pri definiciji projekta bi kvečjemu dodala možnost izdelave logotipa, saj menim, da je to še zmeraj lahko dovolj zahtevna naloga, ki bi vključevala razne funkcije. Sicer bi tudi dodala določene zahteve, kot uporabo specifičnih funkcij in kako bi lahko te vključil z končni izdelek.