Vektorska grafika – vabilo na otroško zabavo

Pri projektni nalogi vektorska grafika smo spoznavali značilnosti in način izdelave tovrstne grafike. Razlika med rastrsko grafiko je vidna predvsem v poenostavljenih oblikah, zato vektorsko grafiko pogosto uporabljamo za izdelavo logotipov, ikon, plakatov, ipd..
Odločila sem se za izdelavo vabila na otroško zabavo, saj ga bom lahko podarila majhni deklici, ki kmalu praznuje. Poleg tega, da so mi otroški motivi ilustracij blizu, sem se ta tako vabilo odločila tudi zato, ker menim da vektorska grafika s svojo preprostostjo in direktnostjo hitro privabi otroško oko.

POTEK DELA

Najprej sem v programu Inkscape odprla nov dokument za delo. Nato sem pobarvala ozadje s pomočjo izbire barve na spodnji vrstici. Z orodjem riši krivulje in ravne črte sem narisala lonček za barvice in list papirja. Z dotikom na izbran lik sem zasukala lis papirja in ga pobarvala z velo barvo. Nato sem izbrala barvi za lonček.

Licenca Creative Commons

To delo je objavljeno pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno 4.0 Mednarodna.

Z orodjem nariši pravokotnik sem narisala zelo podolgovat štirikotnik – za paličico. S klikom na desno tipko sem izbrala dodatno okno polnilo in obroba, kjer sem linijo pravokotnika zaoblila, polnilo pa pobarvala tako, da se barva preliva z ene strani.

Licenca Creative Commons

Nato sem narisala še dve zvezdi z debelimi obrobami, ki sem ju postavila eno na drugo. Z orodjem za risanje zvezd pa sem oblikovala tudi zgornji del barvic tako, da sem zvezdi spremenila število krakov v 3 (nastal je trikotnik). Trikotnike sem s funkcijo kopiraj in prilepi nalepila na ostale barvice potem pa sem vsaki naredila še minico v ujemajoči barvi.

Licenca Creative Commons

Z orodjem izdelaj krog in elipso sem ustvarila elipso sive barve, ki sem ji zmanjšala prekrivnost. Nato sem jo premaknila na mesto pod list in z uporabo ikone premakni izbrano za eno plast, prestavila senco pod lonček in list.

Licenca Creative Commons

Na list sem z orodjem riši zvezde, ustvarila več zvezd različnih velikosti in barv. Nekatere sem prav tako spustila pod plastmi. Na koncu sem označila prostor za besedilo z orodjem ustvari in urejaj besedilo. Napisanemu besedilu sem spremenila pisavo, razmak med črkami in vrsticami in barvo. Pomembno je, da besedilo ostane kratko in pregledno.

KONČNI IZDELEK

REFLEKSIJA

Vektorsko grafiko sem delala prvič, zato mi je bila naloga v izziv. Na začetku naloge sem se preizkusila s prostim risanjem ampak sem kmalu ugotovila, da je to težje kot se zdi. Linije morajo biti zaključene in z boljšim znanjem bi lahko z njimi manipulirala ter iz narisanih ustvarila ker želim. Ker pa sem še na začetku sem za osnovne krivulje porabila veliko časa, zato sem si kasneje pomagala z ustvarjanjem že danih oblik, ki sem jih spremenila v željeno podobo.

Program Inkscape nudi res veliko možnosti za vse tiste, ki jim je digitalno ustvarjanje všeč. Ker ni preveč kompliciran bi ga zagotovo lahko uporabila tudi pri pedagoškem delu. Učenci se vedno bolj srečujejo z digitalnimi oblikami učenja in izdelovanja, zato je ustvarjanje digitalnih likovnih nalog aktualno. Tovrstna izdelava likovnega izdelka prinese veliko novih znanj, s katerimi se učenci ne srečajo v likovni učilnici.

Z izdelkom sem zadovoljna, vendar na programu potrebujem veliko vaje. Zagotovo se ne bom več lotila izdelave na prenosnem računalniku, ki mi je oteževal delo.