Vektorska grafika in refleksija

POTEK DELA

Čeprav sem se do zdaj z vektorsko grafiko ukvarjal le kratek čas v srednji šoli in sicer kot izdelavo logotipov ipd. sem se za to nalogo odločil za nekaj preprostega in dekorativnega.

Odločil sem se za priljubljen motiv iz serije knjig in filmov Harry Potter, ki sem ga zrisal na papir z svinčnikom in črnim linerjem.

Licenca Creative Commons
To delo je objavljeno pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna.

Motiv sem nato slikal ter ga uvozil v program Adobe Illustrator

Licenca Creative Commons

Motiv se mi je avtomatsko shranil na svojo plast, jaz pa sem nad njim naredil še eno plast in jo poimenoval ˝simbol˝, da se bom kasneje, ko bom imel več plasti, lažje znašel.

Licenca Creative Commons

Z orodjem ˝pen tool˝ sem vsako posamezno črto obrobil in ustvaril obliko. Če bi z orodjem posamezno črto samo prekril in to črto samo odebeljil, se v primeru spreminjanja velikosti motiva debelina črte nebi spreminjala od nastavljene, kar pomeni da bi se velikost motiva povečala, debelina črt pa ostajala enaka in bi motiv izpadel drugače. S tem, da sem ustvaril obliko in jo zapolnil z barvo, oblike spreminjajo velikost sorazmerno z celotnim motivom in ta ostane enak, ne glede na to ali je povečan ali pomanjšan.

Licenca Creative Commons

Ko sem vse črte obrobil in zapolnil z barvo sem se lotil malenkosti. Z orodjem ˝Ellipse tool˝  sem obrobil vse okrogle in eliptične oblike ter jih, kakor ostale oblike, zapolnil z barvo.

Licenca Creative Commons

Ko so vse oblike bile obrobljene in zapolnjene in sem bil zadovoljen z izgledom motiva, sem označil vse oblike in jih združil ali ˝grupiral˝ kar pomeni, da če želim motiv premakniti, premaknem vse kar je združeno in s tem vse oblike in razmaki med njimi ostanejo takšni kot morajo biti.  S tem si prikrajšam označevanje vsake oblike posebej, če želim kaj premakniti/povečati/pomanjšati itd.

Licenca Creative Commons

Za tem sem plast z motivo skril in naredil novo plast pod njim. Poimenoval sem ga barva1 in sicer zato, ker sem imel namen uporabiti več barvnih ploskev različnih barv in vsako na svojem sloju. Znova sem uporabil pen tool ter obrobljal ploskve, ki sem jih nato zapolnil z barvo. Naredil sem 4 sloje različnih barvnih ploskev.

Licenca Creative Commons

Ko sem končal z barvami sem zbrisal začetni sloj, na katerem sem imel skico, saj je zdaj več nisem potreboval. Motiv sem nastavil nad barvne ploskve ter znova vse označil ter grupiral, da sem lahko motiv pomanjšal na dan format.

Licenca Creative Commons

Motiv je zdaj končan.Odločil sem se, da ga shranim v dveh različnih oblikah. brez ozadja in z ozadjem. Za verzijo brez ozadja sem motiv eksportiral in jo shranil v PNG formatu. Za drugo verzijo pa sem dodal še en korak. Dodal sem nov sloj pod vsemi drugimi in z ˝rectangle tool˝ format prekril z kvadratom, ki sem ga obarval sivo.

Licenca Creative Commons

Tukaj sta končna izdelka:

REFLEKSIJA

Pri tej nalogi sem imel možnost osvežiti oz. obnoviti svoje znanje o ustvarjanju vektorskih izdelkov. Na srečo sem se o vektorskih grafikah učil že v srednji šoli, kjer smo se učili uporabljati program Adobe Illustrator in zato sem ga tudi uporabil za to nalogo, namesto da bi uporabljal kak drug program, kjer bi se moral sproti učiti kako se uporablja. Vektorske grafike so zelo pomemben in zelo velik del poklica grafičnega oblikovalca saj se uporabljajo v najrazličnejše namene kot so logotipi, razni motivi za tisk itd. in čeprav morda imam srečo, da sem že ustvarjal vektorsko pa bi rad priznal, da mi vektorske grafike niso najbolj pri srcu. Zdi se mi, da je dosti lažje ustvarjati rastrsko saj imam več svobode, dosežem lahko določene efekte ki jih vektorsko ne morem (ali pa morda ne znam), vektorske grafike se mi zdijo dosti bolj zahtevne za ustvarit kot rastrske, vsaj za mene.

Pri delu tega izdelka sem ponovil marsikaj, kar sem se naučil in skoraj že pozabil. Čeprav se šolam za pedagoga likovnega pouka, vseeno imam poklic grafičnega oblikovalca, zato se mi zdi, da bi bila zelo pametna poteza, če malo bolj raziščem in nadgradim svoje znanje na področju vektorske grafike, ki je nekje na osnovnem nivoju, kar mi lahko zelo pomaga, če bom v prihodnosti delal kaj na področju grafičnega oblikovanja.

Čeprav mi vektorske grafike niso najljubše, mi je všeč drugačen način dela, saj za razliko od ustvarjanja rastrskih grafik, pri vektorskih dosti bolj razmišljam med samim ustvarjanjem. Pred začetkom moram imeti v mislih vse različne plasti, kako se bodo prekrivale, ali lahko zamišljen motiv sploh ustvarim in če ja, kako lahko to storim. Čeprav sem Illustrator že uporabljal, sem tako navajen na Photoshop, da mi je Illustrator skoraj da tuj, večina orodij se razlikuje, zaradi česa je toliko težje vendar toliko bolj zanimivo in to jemljem kot izziv, da vseeno naredim najboljši izdelek po svojih zmožnostih.