Vektorska grafika – nebo

Postopek

Z miško sem risala v programu Inkscape. Za inspiracijo sem si izbrala risbo, ki sem jo pred šestimi leti narisala na papir in se mi je zdela primerna za vektorsko grafiko zaradi posameznosti predmetov na njej.

Creative Commons License

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.

Najprej sem izbrala temnejšo modro barvo in orodje za risanje kvadratov ali pravokotnikov ter celotno površino prekrila z barvo. Nato sem izbrala orodje za urejanje prelivov in spodnji del površine naredila rahlo svetlejšega od zgornjega.

Creative Commons License

Potem sem z orodjem za risanje zvezd in mnogokotnikov po celotni površini narisala zvezdice različnih velikosti.

Creative Commons License

Naslednja stvar so bili planeti. Najprej sem se lotila Jupitra v zgornjem desnem kotu, ki sem ga narisala z orodjem za risanje krogov, elips in lokov. Tudi njegove vzorce sem naredila s pomočjo tega orodja, vendar sem vse t.i. predmete, z izjemo temnorjave pege, dala v pot, jim dodala vozlišča in jih tako oblikovala v valove.

Creative Commons License

Saturn sem narisala z orodjem za risanje krogov, elips in lokov, prav tako pa tudi njegov obroč, katerega sem na koncu z miško še malo raztegnila in stanjšala.

Creative Commons License

Tudi Neptun in njegovo pego sem narisala z orodjem za risanje krogov, elips in lokov.

Creative Commons License

Nato sem izbrala orodje za risanje kvadratov in pravokotnikov ter čez celotno dno narisala črn pravokotnik.

Creative Commons License

Potem sem z orodjem ‘riši krivulje in ravne črte’ narisala obliko punce, na črte dodala vozlišča in celotno podobo preoblikovala v malo bolj realistične krivulje. Notranjost sem zapolnila s črno barvo z orodjem za zapolnitev zaključenih območij.

Creative Commons License

Na koncu sem z orodjem za risanje prostoročno (svinčnikom) narisala še travo. Svinčniku sem prilagodila glajenje na 80, da so črte izpadle bolj ravno in za lik nastavila notranji trikotnik, da se črta konča postopoma. Tako sem na začetku narisala par bilk, jih združila v en predmet in jih kopirala eno čez drugo tako dolgo, dokler se med njimi in črnim pravokotnikom ni več videlo modrine ozadja.

Creative Commons License

Izdelek sem shranila kot PNG.

Končni izdelek:

Refleksija

S programom Inkscape sem delala prvič in z izvedbo te naloge sem se naučila osnovnih orodij in njihovih funkcij. Risanje vektorske grafike se mi je zdelo težje od risanja rastrske in mnogo funkcij tega programa ne poznam, tako da sem se morala znajti z osnovami. Če bi imela več časa bi se bolj poglobila v program sam in funkcije, ki bi omogočile natančnejšo izvedbo moje naloge. Tako sem se najdlje časa zadrževala pri risanju planeta Jupiter, saj nisem vedela kako bi lahko narisala vzorce na njegovi površini in sem se znašla na ne ravno praktičen način. Kljub temu, da je moj izdelek dokaj preprost je to zame velik napredek v informacijski pismenosti, saj prej nisem poznala niti ene osnovne funkcije tega programa. V prihodnje bom to znanje izboljšala in ga morda uporabila za izdelavo lastnega logotipa, saj se ukvarjam s stvarmi, kjer bi bil kakšen prepoznavni znak zaželen. Če bom delala v izobraževalni ustanovi s poklicem, za katerega se sedaj šolam, bom gotovo risanje s tem programom vključila v delo – učencem bom seveda razložila nekaj osnovnih funkcij, s katerimi si lahko pomagajo.

Pri projektu me je predvsem veselila misel na končni izdelek, saj mi je bila najljubša prav ideja, da si si lahko sam izbral kaj boš narisal. Manj ljub mi je bil postopek do končnega izdelka, saj je bil rahlo bolj zapleten kot pri rastrski grafiki in sem kak dan porabila samo za to, da sem ugotovila, da nečesa ne morem narisati na način, kot sem sprva mislila da bo delovalo. Sam projekt se mi zdi da je bil dobro zastavljen in bi za naslednjič morda spremenila le kakšno uro več skupinskega dela, kjer lahko ob pojavu problema takoj dobiš odgovor.