Nekoč, nekje,… (kreiram splet)

Plesalka 1 by Kristina is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Nekoč v času, ki ga ni,

nekje na oblaku ona spi.

V sanjah sanja pujsa, psa in mačka,

vsi skupaj se z jedmi mastijo,

ko jo po čelu udari tačka

in deklico iz sanj zbudijo

mokri jeziki in resnično,

edino to je res pravično,

da skuha pravo jim kosilo,

ker gledajo jo prav res milo,

res se hudo hudo mudi,

ah ta Kristina pa kar spi.

Digitalna tehnologija v mojem življenju

Digitalno tehnologijo v obliki računalnikov, telefonov, plačilnih kartic, vozovnic in podobno seveda uporabljam, koliko voljno je pa drugo vprašanje. Nekatere stvari so enostavne za uporabo in jih hitro posvojiš, druge pa ti povzročijo veliko sivih las. Menim, da je to napačen pristop proizvajalcev teh tehnologij, saj bi pri njihovem razvoju morali imeti v mislih, kako uporabniku olajšati življenje in ne kako mu ga otežiti. Učenje bi moralo biti enostavno, hitro in intuitivno, z le par nazornimi navodili narisanimi in napisanimi v jeziku, ki ga razumejo laiki. V šoli pri pouku likovne vzgoje digitalne tehnologije pridejo manj v poštev, saj pouk temelji na taktilnih nalogah, kjer ima učenec fizični stik z materialom in ga oblikuje brez vmesnikov. Vendar pa se je še posebej v časih epidemije izkazalo, da tudi likovni pouk včasih mora potekati prek digitalnih kanalov in da učenci potrebujejo znanje zajemanja fotografij, skenov in slik zaslona in da potrebujejo znanje o primernih oblikah formatov. Določene naloge pa bi bilo smiselno opravljati tudi v digitalni verziji, zato, da pri učencu razvijamo digitalne kompetence. V svojem ustvarjanju se bolj pogosto zatekam k materialnim tehnikam, kadar pa se odločim za digitalne, pa je to večinoma za oblikovanje in urejanje fotografij, izdelavo napisov in kakšne kratke animacije v obliki gif-a.

Refleksija projektnega dela

Pri tem projektu sem se naučila uporabiti licence za zaščito mojih del, ki jih objavljam na internetu, kako vključiti link brez vidnega url-ja in kako nastaviti prikazno sliko v prispevku. Če bi imela več časa bi narisala več različnih risb prav za namen te objave, sicer pa menim, da bi bilo dobro, da bi si ustvarila blog ali instagram, kar bi me spodbudilo, da objavljam več svojih izdelkov na spletu. Največ časa sem posvetila risanju in pisanju, ker oboje zahteva nek razmislek. Za svoje delo upam, da sem zadostila vsem osnovnim kriterijem, vendar pa mi je malo zmanjkalo časa še za animacijo, ki sem jo imela namen izdelati. Svoje znanje o licencah bom uporabila pri mojih seminarskih, projektnih in diplomskih nalogah, kako vključiti link pa npr., če bom kdaj pisala blog. V šoli bi učencem predstavila uporabo licenc z namenom, da razumejo kako zaščititi svoje delo in da razvijejo spoštljiv odnos do intelektualne lastnine drugih ljudi. Zase bi to znanje uporabila, ko bom objavljala svoje risbe in slike na splet. Najljubše mi je bilo risanje in pisanje pesmice, najmanj ljubo pa pisanje o digitalni tehnologiji. Mislim, da projektna naloga pokriva osnovno znanje, ki ga potrebuješ za objavo prispevka, zato neke spremembe niso potrebne.